Befado opiekunem małych stópek

MAŁE STÓPKI WIELKA RZECZ!

1. Dbamy o każdy Twój krok!

Jakie cechy powinny posiadać zdrowe buciki? Czy obuwie powinno być z wiązane, z paskami zapinanymi na rzepy czy sprzączkami? Jak ustrzec dziecko przed wadami postawy i stóp? W tej ulotce odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania jakie rodzice często zadają sobie przed zakupem pierwszych i kolejnych bucików dla swojego dziecka.Idziemy kupić prawidłowe buciki dla dziecka, ale co to znaczy prawidłowe obuwie?Dokonując wyboru obuwia dokładnie sprawdzajmy certyfikaty i uzyskane opinie, którymi wspierają się producenci. Ważne by jakość obuwia była potwierdzona przez niezależne instytucje zatrudniające wykwalifikowaną kadrę specjalistów. Pamiętajmy jednak że obuwie modne również może być komfortowe

2. “Mamo, Tato poznajcie etapy rozwoju stóp swojej pociechy”

 • Najważniejszy etap w rozwoju stóp dziecka przypada na okres od urodzenia do 3 roku życia. W tym czasie stopy podwajają swoją długość, obserwuje się znaczne zaawansowanie w procesie kostnienia. Stópki są jednak bardzo plastyczne i wiotkie, ponieważ proces kostnienia trwa a więzadła i mięśnie nie osiągnęły jeszcze odpowiedniej wytrzymałości.
 • Około 10-15 miesiąca życia dziecko zaczyna chodzić. Obserwujemy zmiany w budowie i ustawieniu kończyny dolnej.
 • Do około 3-4 roku życia występują w stopie poduszeczki tłuszczowe, które maskują szkielet stopy. Największa taka poduszka znajduje się po stronie przyśrodkowej, pod łukiem podłużnym stopy, wywołując wrażenie płaskostopia. Na szczęście jest to płaskostopie „pozorne”, fizjologiczne.
 • Około 3 czy 4 roku życia podściółka tłuszczowa ulokowana pod łukiem podłużnym zanika i w przypadku zdrowo rozwijającej się stopy „ujawnia” się prawidłowy kształt wysklepienia. Charakterystyczną cechą stóp dziecięcych są szeroko, wachlarzowato ułożone paluszki. Dzięki temu stopa styka się z podłożem na dużej powierzchni, dając poczucie pewności maluszkowi stawiającemu pierwsze kroki.
 • Stopa dziecka kształtuje się aż do 8 roku życia i w tym czasie jest wciąż niezwykle wrażliwa na zniekształcenia, dlatego rodzice powinni obserwować rozwój stópek dziecka i jeśli zauważą coś niepokojącego zgłosić się na badania do odpowiedniego specjalisty bez względu na to ile dziecko ma lat.
  Każda wada stóp może powodować poważne problemy u dzieci takie jak: bóle nóg, zmianę sposobu chodzenia, a nawet skrzywienie kręgosłupa

3. Dobre obuwie to druga skóra stopy dziecka

Wady postawy i wady stóp najczęściej występujące u dzieci i młodzieży np. płaskostopie podłużne, koślawość i szpotawość kolan są ściśle ze sobą powiązane tzn. jedne pociągają za sobą drugie. Mogą one skutkować zaburzeniami rozwoju stawów kolanowych, biodrowych oraz kręgosłupa.

Prawidłowe obuwie może ten negatywny proces zahamować a nawet odwrócić.

4. Czego należy unikać aby zapobiec powstaniu wad postawy?

 • Zbyt wczesnego zachęcania dziecka do stawania i chodzenia. Organizm malucha musi do tego “dojrzeć”.
 • Chodzików, które zaburzają rozwój motoryczny dziecka
 • Obuwia, które może zakłócać prawidłowy rozwój stóp
 • Ograniczania aktywności ruchowej u dzieci
 • Bagatelizowania zachowań u dzieci takich jak: szybkie męczenie, niechęć do spacerów i zabawy, które mogą być sygnałem że dziecko ma niewygodne, za ciasne lub za duże buciki
 • Zakładania bucików, które nie są dostosowane do środowiska, w których dziecko przebywa i do zajęć, jakie wykonuje.

Potwierdzone przez: mgr Barbara Skrzyńska, mgr Bożena Rajchel-Chyla Antropolodzy z Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi, oddział w Krakowie.