Odpowiednio dobrane buty i właściwe nawyki pielęgnacyjne mają ogromne znaczenie dla zdrowia dziecięcych stóp i kondycji całego organizmu. Wygodne obuwie we właściwym rozmiarze zapewnia maluchowi stabilność i komfort na co dzień, zapobiegając jednocześnie urazom, deformacjom czy rozwoju wad postawy. Z lektury naszego poradnika dowiesz się, jak dbać o zdrowie dziecięcych stóp, by wspierać ich prawidłowy rozwój.
Dlaczego odpowiedni wybór obuwia dziecięcego jest tak ważny?
Od domowych kapci po solidne obuwie na zewnątrz - maluch spędza w butach wiele godzin dziennie, dlatego ich odpowiedni wybór jest kluczowy dla zdrowia i samopoczucia. Dobrze dopasowane obuwie o stabilnej konstrukcji, wyposażone w elastyczną, amortyzującą podeszwę, pomaga zachować prawidłowe ułożenie stóp i swobodę ruchów. To przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia u dziecka deformacji stóp i wad postawy. Buty wykonane z oddychających materiałów wysokiej jakości zapewniają odpowiednią wentylację, co pozwala zapobiec odparzeniom i otarciom skóry.
Jak wybrać dobre buty dla dziecka?
O bezpieczeństwie i komforcie noszenia danego modelu obuwia przesądza kilka czynników, którym podczas zakupów należy poświęcić szczególną uwagę.
- Materiał cholewki
Wybór zależy tu od sezonu i warunków, w których noszone będą wybrane dziecięce buty - w ciepłe dni preferowane są oddychające, przewiewne tkaniny, jesienią i zimą najważniejsza jest izolacja termiczna i ochrona przed wilgocią. Niezależnie od wybranego modelu warto zwrócić uwagę na jego wnętrze: oddychająca, miła w dotyku wyściółka zapobiega otarciom delikatnej dziecięcej skóry.
- Budowa cholewki
Dobre buty dla dziecka powinny mieć szerokie noski: palce małych stóp ułożone są promieniście, dlatego cholewka powinna zapewniać dla nich wystarczającą przestrzeń do swobodnego poruszania się. Korzyści dla zdrowia dziecięcych stóp zapewnia także usztywniony, lecz niezbyt twardy zapiętek, wspierający tylną część stopy i staw skokowy.
- Wkładka
Wkładki i wyściółki z oddychających, higienicznych materiałów (skóra naturalna, korek, bawełna) zapewniają skuteczne odprowadzanie wilgoci od skóry, pomagając utrzymać ją w świeżości i suchości przez cały dzień.
- Podeszwa
Podeszwa dziecięcych butów powinna być na tyle elastyczna, by umożliwić swobodną pracę stopy podczas marszu i biegu. Sprężyste tworzywo podeszwy zapewnia ponadto lekką amortyzację, co chroni stawy i kręgosłup przed nadmiernym obciążeniem. Podeszwa powinna mieć także dobrą przyczepność do podłoża, aby zapewnić stabilność i zmniejszyć ryzyko upadków.
- Rodzaj zapięcia
Solidne zapięcie unieruchamia but na stopie, co zapobiega jej przesuwaniu się wewnątrz cholewki i poprawia stabilność podczas ruchu, a w efekcie - zmniejsza ryzyko potknięć i wynikających z nich urazów. Zapięcia butów dziecięcych Befado projektowane są tak, by umożliwić możliwie jak najbardziej precyzyjne dopasowanie obuwia do kształtu stopy: rzepy, gumki i paski z klamrą można łatwo regulować.
- Rozmiar obuwia
Nawet najlepsze buty nie zapewnią pełni komfortu i bezpieczeństwa, jeśli ich rozmiar będzie nieodpowiednio dobrany. Na stronie Befado czeka na Ciebie poradnik, z którego dowiesz się, jak mierzyć stopę podczas zakupów online. Poniżej przypominamy kilka podstawowych zasad doboru rozmiaru:
- do długości stopy dziecka należy dodać 5-10 mm zapasu;
- jeśli jeśli stopy różnią się długością, rozmiar należy dostosować do dłuższej stopy;
- podczas przymiarki oba buty należy założyć i zapiąć, a następnie przejść kilka kroków - jeśli obuwie nie zsuwa się ze stopy, nie uciska ani nie ociera, rozmiar jest prawidłowy.
- Certyfikat Zdrowa Stopa
Aby mieć pewność, że wybrane buty dla dziecka są w pełni bezpieczne dla małych stópek, a ich konstrukcja - zgodna z rekomendacjami ortopedów, warto sprawdzić, czy posiadają one certyfikat jakości. W ofercie dziecięcych butów Befado znajduje się wiele modeli opatrzonych certyfikatem Zdrowa Stopa, przyznawanym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - Łódzki Instytut Technologiczny z siedzibą w Krakowie. Oznaczenie potwierdza fakt, że posiadające go obuwie wspiera prawidłowy rozwój stóp dziecka w pierwszych latach życia.
Zdrowe buty dla dzieci - o czym jeszcze należy pamiętać?
- W dziecięcej garderobie powinno znajdować się kilka par obuwia, dostosowanego do różnych warunków pogodowych i temperatur: przegrzanie stóp grozi odparzeniami i otarciami, natomiast wychłodzenie może odbić się niekorzystnie na ogólnym zdrowiu i samopoczuciu dziecka.
- Nie przekazuj dziecku “spadku” w postaci butów po starszym rodzeństwie. Jest to niewłaściwe zarówno ze względów higienicznych, jak i zdrowotnych - obuwie w trakcie noszenia dostosowuje się do sylwetki i nawyków właściciela, dlatego użytkowanie ich przez inną osobę może negatywnie wpłynąć na postawę i sposób stawiania stóp podczas chodzenia.
- Pamiętaj, że małe stópki rosną bardzo szybko: regularnie mierz stopę dziecka i obserwuj jej zmiany, by nie przegapić momentu, w którym trzeba wymienić buty na modele w większym rozmiarze.
Chodzenie boso - tak czy nie?
Bezpieczeństwo chodzenia na bosaka zależy przede wszystkim od podłoża, po którym porusza się dziecko. Nawierzchnie naturalne, o nieregularnej strukturze (piasek, trawa itd.) są pod tym względem korzystne dla zdrowia stóp - chodzenie po nich rozwija i wzmacnia mięśnie oraz stawy. Na twardych posadzkach buty należy włożyć. Uderzenia stóp o podłoże bez amortyzacji powodują przenoszenie mikrowstrząsów na kręgosłup, co grozi urazami wynikającymi z przeciążenia.
Higiena i pielęgnacja stóp dziecka
Właściwie dobrane buty to jeszcze nie wszystko, czego potrzebuje Twoja pociecha do utrzymania stóp w pełni zdrowia. Duże znaczenie mają także właściwe nawyki higieniczne, których szybkie wdrożenie przyniesie dziecku korzyści na całe życie. Poniższe wskazówki pomogą Ci otoczyć małe stópki należytą opieką na co dzień:
- Stopy należy myć łagodnym preparatem dostosowanym do potrzeb dziecięcej skóry i dokładnie osuszać ręcznikiem, zwracając przy tym uwagę na trudno dostępne miejsca (np. między palcami).
- Na podrażnienia i przesuszone partie skóry zaaplikuj kojącą maść lub oliwkę, dostosowaną do potrzeb dziecka; problem zwiększonej potliwości rozwiąże delikatny talk, nakładany na suchą, czystą skórę.
- Paznokcie u stóp należy obcinać na prosto, niezbyt głęboko, bez zaokrąglania brzegów.
- Wybieraj dla dziecka skarpetki z oddychających materiałów (np. bawełna, włókno bambusowe, wełna merino), bez mocno uciskających ściągaczy i wypukłych szwów.