Ogród to doskonałe miejsce na zabawę, zwłaszcza dla dzieci, które uwielbiają eksplorować świat. Zabawy w ogrodzie nie tylko zapewniają rozrywkę, ale także promują aktywny tryb życia i rozwój sensoryczny. Zabawy w ogrodzie zachęcają dzieci do aktywności fizycznej: biegania, skakania, wspinania się, sprzyjają rozwojowi ruchowemu. Oto siedem propozycji na kreatywne zabawy w ogrodzie.
Po pierwsze: zaczynamy od obserwacji
Zachęć dziecko do obserwacji przyrody w ogrodzie. Obejrzyjcie rośliny, zwierzęta i owady. Możecie pokusić się o zorganizowanie poszukiwań, a następnie zapoznajcie się z poszczególnymi gatunkami roślin i zwierząt. Wskażcie jak najwięcej podobieństw, zauważcie różnice. Stwórzcie swój własny zielnik, który na bieżąco uzupełniajcie o nowe rośliny.
Malujemy na chodniku
Przygotuj farby do malowania na chodniku i pozwól dzieciom wyrazić swoją kreatywność, malując na betonowym podłożu. To świetna zabawa, która nie tylko rozwija umiejętności artystyczne, ale także zachęca do ruchu i ćwiczenia kreatywności oraz daje dzieciom możliwość wyrażenia swojej twórczości. Malowanie na chodniku angażuje różne zmysły dzieci, takie jak dotyk, wzrok i ruch, co wspiera integrację sensoryczną i rozwój poznawczy.
Zbieramy plony!
Jeśli masz w ogrodzie warzywnik bądź krzewy/drzewa owocowe zaproś dzieci do pomocy przy zbieraniu świeżych plonów. To nie tylko świetna zabawa, ale także edukacyjne doświadczenie, które wiele uczy dzieci. Zaangażowanie w uprawę warzyw i owoców zachęca do zdrowego odżywiania i świadomych wyborów żywieniowych. Kiedy dzieci samodzielnie uczestniczą w procesie hodowli i zbierania produktów, są bardziej skłonne do próbowania nowych smaków. Praca w ogrodzie rozwija umiejętności praktyczne u dzieci, takie jak sianie nasion, podlewanie roślin, usuwanie chwastów czy zbieranie plonów. Dzieci uczą się odpowiedzialności oraz samodzielności.
Budujemy szałas
Daj dzieciom wolną rękę w budowaniu szałasów lub ukrytych kryjówek z dostępnych materiałów, takich jak gałęzie, koce lub stare kartony. To nie tylko rozwija kreatywność i wyobraźnię, ale także zachęca do współpracy. Praca przy budowie szałasu rozwija umiejętności manualne i techniczne u dzieci, które uczą się planowania, konstruowania i montażu. Dla dzieci to prawdziwa przygoda!
Szukamy skarbu
Wybierz skarb, który będzie interesujący dla uczestników. Może to być coś słodkiego, zabawka, drobny upominek, albo sekretna wiadomość. Schowaj skarb w różnych zakątkach ogrodu, a następnie zaproś dzieci do poszukiwań. Ukryj skarb w bezpiecznym miejscu, ale nie tak, aby było zbyt trudno go znaleźć. Stwórz mapę lub wskazówki, które ułatwią poszukiwania.
To doskonała zabawa, która angażuje umiejętność obserwacji i orientacji przestrzennej oraz doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zabawa pozwala na rozwijanie wyobraźni, kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów.
Organizujemy piknik
Organizacja pikniku w ogrodzie to kolejny świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Przygotujcie wcześniej przekąski np. kanapki z ulubionymi składnikami, chrupki, wafelki, owoce i obowiązkowo – napoje! Idealnym wyborem będzie woda z dodatkiem cytryny i mięty. Wspólnie zaplanujcie atrakcje. Dobrym pomysłem będą gry zręcznościowe, puszczanie baniek mydlanych lub ulubione gry planszowe. Piłki, skakanki lub frisbee na pewno także się przydadzą! Nie zapomnij też o wszystkim znanym klasykach: berek, zabawa w chowanego czy też Baba Jaga patrzy to zabawy, które nadal cieszą się niesłabnącą popularnością.
Budujemy tor przeszkód
Własnoręcznie zbudowany tor przeszkód to bardzo dobry sposób na wzmocnienie kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej dzieci oraz przepis na świetną zabawę w ogrodzie. Wykorzystacie różne przedmioty do stworzenia przeszkód, tj. krzesła, stoły, koce, poduszki, skakanki, piłki. Jednak najpierw upewnijcie się, że przeszkody są odpowiednie do wieku, umiejętności uczestników oraz ich liczby. Jakie „przeszkody” będą najlepsze? Przejście pod liną, podskoki na skakance, przechodzenie przez tunel, rzucanie piłką do celu, wspinaczka na krzesła lub balansowanie na belce. Przed rozpoczęciem zabawy wyjaśnij uczestnikom zasady i koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo uczestników podczas pokonywania przeszkód.
Angażuj się w zabawy na świeżym powietrzu — buduj więzi z dziećmi!
Wspólne zabawy na świeżym powietrzu to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa i zdrowia dla dzieci, ale przede wszystkim doskonała okazja do budowania silnych więzi rodzinnych. Aktywny udział rodziców w zabawach z dziećmi wzmacnia relacje i tworzy niezapomniane wspomnienia. Zatem włącz się do zabawy! Zamiast biernie obserwować, zbuduj z dziećmi imponujący zamek z piasku, dołącz do drużynowych rozgrywek, daj się zaskoczyć podczas zabawy w chowanego, zagraj z nimi w piłkę, badmintona. Pamiętaj, że to nie akcesoria i gadżety są najważniejsze, a wspólne przeżycia i tworzenie więzi. Wykorzystaj swoją wyobraźnię i daj się ponieść zabawie! Zorganizuj gry i zabawy dostosowane do liczby dzieci, wieku i umiejętności. Wspólna zabawa na świeżym powietrzu zapewni wszystkim mnóstwo radości.