Lata 1940 - 1970 dla Befado
Wymowny cytat Juliana Tuwima w doskonały sposób oddaje zaangażowanie pracowników w przywrócenie fabryce dawnego prestiżu. W błyskawicznym tempie, zaledwie po 14 dniach od wyzwolenia Bielska w 1945 roku wznowiono produkcję kapeluszy. Cztery lata później fabryka przeszła na własność państwa, co pozwoliło na poszerzenie asortymentu, powiększenie zatrudnienia oraz całkowite otrząśnięcie się po trudnych latach związanych z II Wojną Światową. Uruchomiono produkcję płaszczyków dziecięcych z filcu, toreb gospodarczych i getrów, a od 1950 roku fabryka nosiła nową nazwę - Zakłady Wyrobów Filcowych Imienia Hanki Sawickiej. Pod tą nazwą rozpoczęto produkcję filcowego obuwia domowego, które okazało się strzałem w dziesiątkę po latach poszukiwań produktu, który przyniósłby fabryce możliwości dynamiczniejszego rozwoju.
1960-1970 to lata dalszego rozwoju Befado. Zrealizowane inwestycje w postaci nadbudowanego lewego skrzydła budynku produkującego w 1963 oraz wybudowanie w 1968 r. budynku obsługi pracowników umożliwiały zwiększenie powierzchni produkcyjnych oraz zatrudnienia.
1 stycznia 1963 r. po raz pierwszy pojawia się oficjalna nazwa Bielska Fabryka Obuwia Domowego Befado i nowy znak graficzny. Połowa lat sześćdziesiątych to okres znacznego rozwoju fabryki - miliony wyprodukowanego obuwia oraz ponad 300 pracowników. Świetna jakość produktów Befado została doceniona zagranicą - w tym okresie Befado rozpoczęło eksport wyrobów do Belgii, Kanady oraz ZSRR.
Nowe maszyny m.in. sklejarka Menscher oraz angielskie wtryskarki Tim pozwoliły na poszerzenie asortymentu obuwia oraz udoskonalenie technik wytwarzania podeszw z tworzywa PCV. Dzięki nowoczesnej technologii obuwie Befado w latach powojennych prężnie podbijało rynek krajowy, specjalizując się w obuwiu domowym dla dorosłych.